REKLAMA

Polska otworzyła granice. Sprawdź, co się zmieniło

PODKARPACIE, GRANICA. Od północy 13 czerwca Polska otwiera granice wewnętrzne. Na Podkarpaciu dotyczy to granicy ze Słowacją. Zniesienie kontroli na granicy wewnętrznej oznacza również zniesienie tam kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Warto jednak dodać, że Słowacja nie otworzyła jeszcze swoich granic dla obywateli Polski. NatomiasT na granicy z Ukrainą w dalszym ciągu zostają utrzymane obostrzenia sanitarne.

14-181639
Foto: BiOSG

Od 13 czerwca granicę wewnętrzną UE można przekraczać swobodnie w dowolnym miejscu, zarówno na kierunku do, jak i z Polski, ale planując podróż zagraniczną, należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim (np. władze Słowacji utrzymały ograniczenia dotyczące wjazdu obywateli Polski na teren tego kraju).

Na granicy z Ukrainą w dalszym ciągu zostają utrzymane ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski. Kontrole dokonywane są wyłącznie na przejściu granicznym w Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy) oraz w Medyce (wyłącznie ruch pieszy).

Zaktualizowano kategorie podróżnych, które mogą przekraczać granicę do Polski. Od 13 czerwca  będą mogli wjechać dodatkowo:

– obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonkowie i dzieci, w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do miejsca zamieszkania lub pobytu.

– cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskiego, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonkowie i dzieci, w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do miejsca zamieszkania lub pobytu.

Na granicy z Ukrainą nadal realizowane są wytyczne dotyczące kontroli sanitarnej, a Straż Graniczna zbiera i rejestruje w bazie sanitarnej szczegółowe dane dotyczące miejsca pobytu osób kierowanych na kwarantannę.

Więcej informacji – kliknij tutaj

Źródło: BiOSG

19-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)